powrót do góry

Kontakt: lp.surtet@kezsybz

Być Tetrusem

Kontakt

lp.surtet@kezsybz

Filmy z fabułą związaną z urazem rdzenia kręgowego

Filmy z wózkiem inwalidzkim jako istotną cześcią fabuły

Osoby niepełnosprawne po złamaniu kręgosłupa w filmach

Wartościowe filmy z różnymi niepełnosprawnościami w tle

Filmy

Katalog filmów fabularnych, w których uraz rdzenia kręgowego i życie na wózku inwalidzkim jest istotną częścią fabuły.

Spis treści (rozwiń)

  1. Siła naszych marzeń
  2. Mecz o wszystko
  3. Spragnieni życia
  4. Zanim się pojawiłeś
  5. Najlepsi z najlepszych
  6. Nietykalni
  7. Skok do wody
  8. W stronę morza
  9. Nade wszystko
  10. Krytyczna terapia
  11. Inicjacja
  12. Pełnia życia

Siła naszych marzeń (2022)

Tempête

Siła naszych marzeńAkcja filmu dzieje się w stadninie koni wyścigowych na przestrzeni przerwszych 20 lat obecnego stulecia. Główną bohaterką jest Zoe, dla której konie są całym życiem, a najważniejszym marzeniem zostanie dżokejem, podobnie jak jej ojciec.
Niestety w wyniku wypadku spowodowanego przez spłoszonego konia dziewczynka doznaje złamania kręgosłupa na odcinku lędźwiowym i urazu rdzenia kręgowego. Sparaliżowana od pasa w dół nie widzi przyszłości dla siebie, a na konie nie może patrzeć.
Po okresie załamania główna bohaterka znajduje nową pasję w postaci pływania, która na tyle ją wzmocni, że potrafi siedzieć w siodle. Z czasem jej jazda konna niczym nie różni się od tej z przed wypadku i wygrywa najbardziej prestiżowe wyścigi na swoim ukochanym wierzchowcu.
Film ten wyraźnie pokazuje, że nawet poruszając się na wózku inwalidzkim nie należy rezygnować ze swoich marzeń. Ciężka praca i pomoc odpowiednich ludzi może sprawić, że można się realizować w bardzo wielu dziedzinach, które na początku mogą wydawać się niedostępne dla osób niepełnosprawnych.

Mecz o wszystko (2022)

Strijder

Mecz o wszystkoFilm familijny, gdzie głównym bohaterem jest Dylan, kilkunastoletni chłopak, który jest obiecującym piłkarzem. Niestety, przed najważniejszym w życiu turniejem piłkarskim ulega wypadkowi i doznaje urazu rdzenia kręgowego. Paraliż od pasa w dół (paraplegia) zmusza go do poruszania się na wózku inwalidzkim, jednak nie zamierza on rezygnować ze swojej największej pasji, czyli piłki nożnej. Wymyśla, że skoro nogi ma sparaliżowane, to będzie grał rękami, leżąc na wózku inwalidzkim. Udaje mu się wystąpić w długo oczekiwanych zawodach piłkarskich i przyczynić się do zdobycia przez jego drużynę upragnionego pucharu. To jednak okazuje się tylko kolejnym, bolesnym etapem w uświadomieniu, że już nigdy nie będzie profesjonalnym piłkarzem.
Film ten jest raczej dla młodszej widowni, jednak hart ducha i dążenie do celu Dylana może być inspiracją i imponować bez względu na wiek. Obraz ten także dobitnie pokazuje jak trudno zaakceptować odnalezienie się w nowej rzeczywistości po złamaniu kręgosłupa.

Spragnieni życia (2017)

The Upside

Spragnieni życia Film ten jest amerykańską wersję światowego hitu francuskiej produkcji pod tytułem "Nietykalni" z 2011 roku. Wszystkie główne wątki są identyczne, jak w oryginale, ale dzieło to niestety nie posiada tego niesamowitego klimatu, jaki ma oryginał. Niewiele także pomogło obsadzenie głównych ról znanymi nazwiskami, takimi jak Nicole Kidman i Kevin Hart. Jest tam, co prawda kilka momentów zabawnych i nowatorskich, ale to nie mogło mieć wpływu na końcową ocenę, która oscyluje w okolicach przeciętności.
Warto jednak obejrzeć ten film, aby porównać odświeżoną wersję z pierwowzorem. I tak, jak poprzednio, bogata osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, która uległa urazowi rdzenia kręgowego podczas wypadku na paralotni zatrudnia w roli opiekuna osobę bez doświadczenia i na zwolnieniu warunkowym z więzienia. W miarę upływu czasu główny bohater zaczyna się dogadywać z byłym skazanym, mimo ogromnych różnic występujących miedzy nimi w każdej istotnej kwestii, a w ich życiu zaczyna dziać się wiele dobrego.
Warto jeszcze przypomnieć, że ta historia jest oparta na faktach.

Zanim się pojawiłeś (2016)

Me Before You

zanim się pojawiłeś 26-letnia dziewczyna, o dość specyficznym sposobie ubierania, która nie może w żadnej pracy zagrzać długo miejsca, podejmuje na 6 miesięcy etat opiekunki u najbogatszych ludzi w okolicy. Początkowo relacje między sparaliżowanym 30-letnim synem pracodawców są bardzo chłodne, jednak z czasem zaczyna rozwijać się między nimi szczera przyjaźń. Po kilku miesiącach dziewczyna przypadkowo dowiaduje się, że jej podopieczny ma ustalony termin eutanazji w szwajcarskiej klinice. Syn właścicieli nie wyobraża sobie życia z paraliżem czterokończynowym po urazie rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym i dlatego zdecydował się na taki desperacki krok. Dał się jednak uprosić matce i obiecał, że będzie jeszcze z nimi właśnie te 6 miesięcy. Dziewczyna podejmuje się nakłonienia młodego mężczyzny do zmiany decyzji o samobójstwie na życzenie poprzez korzystanie z atrakcji z jakich może korzystać także osoba z tetraplegią.

Najlepsi z najlepszych (2012)

The Best of Men

najlepsi z najlepszych Głównym bohaterem tej brytyjskiej produkcji jest doktor Guttmann, który jako pierwszy nie traktuje osoby po urazie rdzenia kręgowego jako warzywa skazane do końca życia na leżenie w łóżku.
Pod koniec II wojny światowej dr Guttmann przyjeżdża do angielskiego szpitala, gdzie spotyka cierpiących pacjentów, którzy wskutek odleżyn zaczynają gnić. Wchodząc w konflikt z personelem, walczy o ich godny powrót do zdrowia i życia. Ten emigrant z Niemiec dzięki swojemu uporowi pokazuje osobom po urazie rdzenia kręgowego, że ich życie jeszcze się nie skończyło, a przybrało tylko inną formę.
Doktor Guttmann jest postacią prawdziwą i pomysłodawcą aktywizacji społecznej oraz zawodowej osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także ojcem paraolimpiad sportowych.

Nietykalni (2011)

Intouchables

nietykalniFrancuska komedia, która zachwyciła miliony widzów na całym świecie!
François Cluzet to milioner z arystokratycznego domu, który uległ wypadkowi i doznał urazu rdzenia kręgowego. Kiedy rozpoczyna casting na prywatnego opiekuna do jego posiadłości przychodzą mało sympatyczni nudziarze lub osoby zanadto ubiegające się o jego względy. W końcu, całkiem przypadkiem, pojawia się Driss, czarnoskóry chłopak z biednej dzielnicy, który jest bardziej zainteresowany podpisem dla urzędu pracy, niż realnym podjęciem opieki.
Znużony François postanawia zaryzykować i namówić Drissa do rozpoczęcia chociaż okresu próbnego. Różne charaktery i odmienne podejścia do życia okażą się prawdziwą mieszkanką wybuchową, a w życiu milionera rozpocznie się zupełnie nowy, szalony etap!
Fabuła oparta jest na autentycznej historii. Pierwowzorem, postaci Philippe'a, jest Philippe Pozzo di Borgo, a Drissa – Abdel Yasmin Sellou. Pozzo uległ wypadkowi w 1993 r., a rok później do pracy przyjął Sellou. Po fali upałów w 2003 roku Pozzo przeniósł się do Maroka, do portowego miasta As-Sawira.

Skok do wody (2005)

The Dive From Clausen's Pier

film skok do wody Carrie i Mike są zaręczeni i postrzegani jako nierozłączna para, ale dziewczyna nie widzi wspólnej przyszłości i myśli zakończyć ten związek. Gdy zamierza przeprowadzić ze swoim chłopakiem poważną rozmowę, zdarza się wypadek. Niefortunny skok do wody czyni Mike'a całkowicie sparaliżowanym w wyniku urazu kręgosłupa na odcinku szyjnym C5/C6. Młody chłopak, tracąc nadzieję nie może pogodzić się z losem i z samym sobą. Wszyscy oczekują od dziewczyny, że nie zostawi swojego narzeczonego w obliczu takiej tragedii, jednak ona również zagubiona postanawia wyjechać do Nowego Jorku, gdzie - jej zdaniem - może znaleźć dla siebie przyszłość w branży modowej. Poznaje tam Kirloya, starszego mężczyznę, który niedługo potem, zmieni wiele w życiu młodziutkiej Carrie, a ona będzie musiała stanąć przed bardzo trudnym dla niej wyborem. Mimo ogromnych wahań, postanawia jednak wrócić do rodzinnej miejscowości i pogodzić się z byłym ukochanym. Film jest adaptacją powieści Ann Packer.

W stronę morza (2004)

Mar adentro

W stronę morza Film ten jest laureatem Oscara w 2005 w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Dzieło to bardzo wyraźnie przedstawia rozterki i marzenia osoby po urazie rdzenia kręgowego i porażeniu czterokończynowym - tetraplegii.
Głównym bohaterem jest Ramon Sampedro, były marynarz, od 30 lat jest sparaliżowany i przykuty do łóżka. Jego jedynym obrazem świata jest morze widziane z okna sypialni. Morze przynosi mu wspomnienie wolności oraz wypadku, który odebrał mu szansę na szczęśliwe życie. Mimo, że otoczony miłością rodziny, marzy wyłącznie o doprowadzeniu swojego życia do godnego końca. Sąd odmawia jednak wydania zgody na przerwanie jego cierpień. Świat Ramona zmienia się pod wpływem dwóch kobiet: Julii, prawnik, która prowadzi jego sprawę, oraz sąsiadki Rosy. W 1998 roku Sampedro odmówił przyjmowania leków, a kaseta wideo z jego agonią obiegła cały świat i rozpętała gorącą dyskusję na temat eutanazji.

Nade wszystko (2001)

Above and Beyond

Nade wszystkoDwoje przyjaciół pracujących w policji kochają się w jednej kobiecie. Dla jednego z nich jest żoną i to właśnie on zostaje pechowo postrzelony przez drugiego podczas rutynowej interwencji policyjnej. Kula od pistoletu trafia w kręgosłup i uszkadza rdzeń kręgowy. Diagnoza lekarka jest jednoznaczna: wózek inwalidzki do końca życia.
Brak akceptacji niepełnosprawności sprawia, że małżeństwo przeżywa kryzys. Kobieta spędza coraz więcej czasu z drugim z mężczyzn, co rodzi podejrzenia, czy czasami postrzelenie było rzeczywiście tylko nieszczęśliwym wypadkiem. Koleżanka z pracy roznosi także plotkę, jakoby żona niepełnosprawnego policjanta została kochanką drugiego policjanta. Naraża to go na szereg nieprzyjemności, czego powodem jest rezygnacja z pracy w policji i wyjazd z miasta.
Z czasem były policjant poruszający się na wózku inwalidzkim zaczyna powoli odnajdywać się w nowej rzeczywistości i relacje małżeńskie ulegają zdecydowanej poprawie.

Krytyczna terapia (1996)

Extreme Measures

Krytyczna terapia W szpitalu umiera bezdomny mężczyzna. Jego śmierć nie obchodzi nikogo poza dr Luthanem (Hugh Grant). Wkrótce wpada on na trop nielegalnego eksperymentu prowadzonego na ludziach, który ma na celu regenerację uszkodzonego rdzenia kręgowego.
Dr Luthan jest zdecydowanym przeciwnikiem nieetycznych i bezprawnych doświadczeń medycznych na ludziach, które mogą znacząco przyspieszyć postawienie na nogi miliony sparaliżowanych osób, jednak kiedy sam doświadcza porażenia czterokończynowego, jego podejście do tego procederu ulega diametralnemu przewartościowaniu.
Film ten ukazuje, jak łatwo ulegają zmianie wartości moralne w zależności od własnej sytuacji życiowej. Doskonałe zastosowanie ma maksyma, że "punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia".