powrót do góry

Kontakt: lp.surtet@kezsybz

Być Tetrusem

Kontakt

lp.surtet@kezsybz

Powieści związane z tematyką życia po urazie rdzenia kręgowego

Historie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Opowiadania napisane przez osoby po urazie rdzenia kręgowego

Poradniki dla osób niepełnosprawnych na wózku inwalidzkim

Literatura

Życie spisane patyczkiem

Autor: Józef Front

życie spisane patyczkiem

Życie spisane patyczkiem to autobiografia osoby, która wskutek niefortunnego skoku do wody doznała złamania kręgosłupa na odcinku szyjnym. Poważne uszkodzenie rdzenia kręgowego oraz brak odpowiedniego postępowania po wypadku, przykuło autora do łóżka na resztę życia. Ponad 43 lata spędził w pozycji leżącej, na brzuchu, a czynności manualne wykonywał patyczkiem trzymanym w ustach z niewielką pomocą częściowo sparaliżowanych kończyn górnych.
Książka ta jest prawdziwą i szczerą do bólu opowieścią człowieka, który dosłownie i w przenośni odrodził się na nowo. Niekończąca się walka z codziennością, siła i determinacja godna naśladowania. To dzieło skruszy najtwardsze serce, otworzy oczy na wiele spraw i udowodni, że wszelkie ograniczenia istnieją przeważnie tylko w naszych głowach.
Wyjątkowo wstrząsająca historia, która poruszy niejedno zatwardziałe serce. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Skąd czerpać siłę, skoro wszystkie znaki na niebie gasną niczym spadająca gwiazda? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w tej budzącej wiele emocji historii. Dawno nie miałem okazji czytać tak wzruszających i zarazem strasznych kolei losów. Jestem pełen podziwu dla autora za siłę, uśmiech i determinację, której wielu z nas brakuje bez względu na stopień niepełnosprawności lub jego brak.

Luzak na kółkach

Autor: Łukasz Kaznowski

Luzak na kółkach

Autobiografia osoby która nie doznała uszkodzenia rdzenia kręgowego, ale od siódmego miesiąca życia zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni. Choroba spowodowała konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim i praktycznie całkowite uzależnienie od opiekunów w podstawowych czynnościach życiowych. Książka ta jest jednak pełna optymizmu i trudno znaleźć momenty użalania się nad sobą. Autor skupia się przede wszystkim na możliwościach, a nie na ograniczeniach spowodowanych przez niepełnosprawność. Chociaż niektóre doświadczenia trudno pochwalać, np. zażywanie narkotyków, to najważniejsze jest, że Łukasz starał się żyć tak jak chciał, mimo wielu przeciwności jakie stawiało przed nim życie prawie z całkowitym niedowładem wszystkich kończyn.
Opowieść ta może być także doskonałą inspiracją nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale dostarcza również niezłą rozrywkę. Wiele historii z życia autora jest zabawnych, zaskakujących, szalonych, kontrowersyjnych (np. korzystanie z usług prostytutek), a niektóre mogą wzruszać i wzbudzać wręcz zazdrość. Ukazane też jest dobro, które można znaleźć w różnych okolicznościach, sytuacjach i często w ludziach, od których trudno byłoby się tego spodziewać.

Dogonić wózkiem szczęście

Autor: Rafał Waliszewski

dogonić wózkiem szczęście

Głównym bohaterem jest Kuba, który w wieku osiemnastu lat zostaje sparaliżowany czterokończynowo z powodu guza w kanale rdzeniowym. Mimo, że jest to postać fikcyjna, to autor książki, który także jest osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim wiele wydarzeń oparł na własnych doświadczeniach.
Wiodącym wątkiem tego opowiadania jest prawo do miłości ludzi niepełnosprawnych. Niestety, w naszym kraju to wciąż temat tabu, a dla większości społeczeństwa osoby np. po urazie rdzenia kręgowego są aseksualne.
Na przykładzie Kuby dowiadujemy się, co czuje człowiek z tetraplegią, który całkowicie skazany jest na pomoc innych w codziennej egzystencji. Potrzeba bliskości drugiego człowieka, miłości, seksu nie zanika w momencie stania się osobą niepełnosprawną. Główny bohater nigdy nie przestał szukać drugiej połowy, mimo wielu niepowodzeń, które często bardzo bolały. Tetrus (osoba z tetraplegią) dopina swego celu, zakochuje się ze wzajemnością, ma córkę i tworzy szczęśliwą rodzinę, mimo wielu trudów w życiu codziennym. Kolejny raz wytarte powiedzenie, że ograniczenia są przede wszystkim w głowie, sprawdza się w stu procentach.

Historia prawdziwa patykiem pisana

Autor: Rafał Waliszewski

historia prawdziwa patykiem pisana

Autorem tej opowieści jest mężczyzna, który w 1998 roku doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym w wyniku wypadku motocyklowego. Ponad połowa książki to wspomnienia z Zasadniczej Służby Wojskowej, które czyta się lekko i z pewnością zaciekawią większość facetów w każdym wieku. Druga część to niesamowite historie, jakie mu się przydarzyły, kiedy stał się niepełnosprawnym.
Brak operacji przez cztery miesiące i zostawienie go przez ten czas ze złamanym kręgosłupem oraz niekompetencja i bezduszność wielu pracowników Służby Zdrowia, to tylko niektóre przykłady z jakimi musiał się zmierzyć Rafał – bohater tego opowiadania. Uderzająca jest wola życia oraz walka o samodzielność jaką toczył przez pierwsze lata na wózku inwalidzkim. Mimo gorszych okresów, to zawsze wracał na właściwe tory.
Jestem pełen podziwu dla charakteru i hartu ducha autora książki. Mając wsparcie tylko u mamy potrafił znaleźć cele i radości w trudnym życiu osoby z porażeniem czterokończynowym – tetraplegią. Warto przeczytać tę opowieść, aby docenić własną sytuację i brać przykład z Rafała w pokonywaniu przeszkód, które pojawiają się w życiu codziennym, bez względu na to, czy jest się osobą pełno, czy niepełnosprawną.

Małe wielkie rzeczy

Autor: Henry Fraser

Małe wielkie rzeczy

Małe wielkie rzeczy to autentyczna opowieść o sparaliżowanym od szyi w dół mężczyźnie, który mimo tak poważnej niepełnosprawności nauczył się czerpać radość nawet z najdrobniejszych doznań, rzeczy i wydarzeń. Jego mottem życiowym jest: Każdy dzień to dobry dzień.
Henry Fraser mając siedemnaście lat wybrał się na wakacje do Portugalii i będąc do połowy w wodzie dał nura uderzając w dno morskie. Doznał złamania czwartego kręgu szyjnego i porażenia czterokończynowego (tetraplegii). Uraz rdzenia kręgowego na zawsze przykuł tego młodego Anglika do wózka inwalidzkiego, ale chart ducha, stawianie nowych celów, optymizm i pomoc bliskich sprawiła, że teraz znów aktywnie korzysta z życia. Obecnie Henry jest mówcą motywacyjnym, na którego spotkania przychodzą tysiące ludzi oraz artystą malującym przepiękne obrazy kupowane przez setki ludzi.
Książkę tę powinien przeczytać każdy, kto uważa, że jego życie jest ciężkie i bez sensu. Autor w bardzo przystępny sposób pokazuje tkwiącą w nas siłę, dzięki której możemy pokonać każde trudności.

Tetrus

Autor: Kazimierz Szymeczko

tetrus

Głównym bohaterem tej powieści jest szesnastoletni tetrus Michał, który uległ urazowi rdzenia kręgowego wracając autem z rodzicami z wyjazdu na narty. Jest to postać fikcyjna, którą autor stworzył na podstawie zdarzeń i przeżyć osób poznanych podczas pracy w ośrodku dla osób niepełnosprawnych.
Michał powoli dochodzi do kolejnych etapów przystosowania się do nowych realiów w jakich się znalazł. Bardzo mu w tym pomaga obecność i doświadczenie innych osób po wypadkach oraz zainteresowanie się rugby na wózkach. Autor stara się w subtelny sposób pokazać, że nawet przy bardzo dużym stopniu niepełnosprawności trzeba się pozbierać i dzięki temu można czerpać radość z życia.
W książce tej można także wyłuskać kilka przydatnych porad dla tetrusów dotyczących np. odpowiedniego doboru wózka inwalidzkiego lub skorzystania toalety.

Życie po skoku

Autor: Mariusz Rokicki

Życie po skoku

Wystukana jednym palcem poruszająca opowieść o cierpieniu i nadziei

Bardzo szczera opowieść Mariusza Rokickiego o życiu po nieszczęśliwym skoku do wody i złamaniu kręgosłupa na odcinku szyjnym. Autor szczegółowo opisuje na swoim przykładzie komplikacje zdrowotne, które często występują u osób z tetraplegią (porażenie czterokończynowe), a także pozytywne i negatywne zdarzenia i postacie z jakimi ma lub miał do czynienia. Niektóre fragmenty czytałem ze łzami w oczach przypominając sobie przeżycia z początkowego okresu po skoku do wody, jednak mój przypadek był sielanką w porównaniu z trudnościami z jakimi zmagał się i często wciąż zmaga Mariusz.
Książka ta jest świetną przestrogą dla osób skaczących do wody. Pokazuje także, że skoro autor mimo tylu przeciwności i komplikacji potrafił odnaleźć sens i radość w życiu, to Twoje obecne problemy są niewspółmiernie małe i nie powinny mieć wpływ na codzienne samopoczucie. Tę pozycję powinien przeczytać każdy, kto uważa, że ma ciężko w życiu i że jego problemy są największe na świecie.

Osobowościowe uwarunkowania nasilenia problemów psychospołecznych u osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Autor: Bogusław Leszek Block

Usprawnianie po urazach rdzenia kręgowego

Człowiek, który w sposób trwały utracił sprawność fizyczną, nie traci nic z praw przysługujących osobie ludzkiej. Osoby z uszkodzeniem rdzenia kręgowego nie należy zatem traktować jako przedmiotu oddziaływań, czynności czy zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych, ale jako podmiot tego procesu. Wtedy człowiek niepełnosprawny stara się być bardziej aktywny i współodpowiedzialny za postępy w leczeniu i rehabilitacji. Prezentowana książka przybliża rzeczywiste problemy, z jakimi zmagają się osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Przeprowadzone badania ujawniły związek między psychospołecznymi problemami przeżywanymi przez osoby z para- i tetraplegią a obrazem siebie oraz tendencją do kierowania własnym życiem lub biernego poddawania się losowi. Aby lepiej pomagać osobom niepełnosprawnym, trzeba je lepiej poznać i zrozumieć. Książka adresowana jest nie tylko do szerokiego grona specjalistów zajmujących się rehabilitacją osób z uszkodzeniem narządu ruchu, ale i do wszystkich, którzy chcą pomagać osobom niepełnosprawnym: lekarzy, instruktorów rehabilitacji, psychologów, pracowników socjalnych, pedagogów, duszpasterzy, pielęgniarek i wolontariuszy, a także tych, którzy na co dzień sprawują opiekę nad osobami z para- i tetraplegią. Samym osobom niepełnosprawnym da możliwość głębszego poznania siebie, zobiektywizowania i urealnienia subiektywnie przeżywanych problemów, a zarazem zwiększy możliwości samodzielnego kierowania własnym życiem i rozwojem.