powrót do góry

Kontakt: lp.surtet@kezsybz

wersja angielska
Być Tetrusem
wersja angielska

Kontakt

lp.surtet@kezsybz

Obsługa komputera bez drogich gadżetów i urządzeń.

Pomysły na obsługę komputera przez niepełnosprawnych

Czy można obsługiwać komputer myślami?

Czym zajmuje się firma Neuralink Elona Muska?

Obsługa komputera

obsługa komputera

Obecnie istnieje wiele możliwości obsługi komputera przez osoby niepełnosprawne z częściowym lub całkowitym niedowładem kończyn górnych. Na szczęście w moim przypadku, mimo znacznego porażenia rąk komputer obsługuję bez specjalnych i drogich wynalazków. Dzięki temu, że mam sprawny nadgarstek w prawej ręce wystarczy mi do pisania i klikania ołówek przymocowany do nakładki na śródręcze. Duży wpływ na szybkość obsługi komputera ma także myszka, a właściwie trackball z dużą kulką i sporymi przyciskami. Dzięki tym przyrządom nie mam praktycznie żadnych ograniczeń w obsłudze komputera. Mogę działać zarówno na siedząco, jak i leżąc na lewym boku. Poniżej zamieściłem fotki i krótki filmik na którym obsługuję komputer.

trackball

Myszka - trackball

Powiększ
symbol niepełnosprawności skok do wody
Ołówek jako palec

Ołówek przymocowany do nakładki na rękę zastępujący palec

Powiększ
symbol niepełnosprawności skok do wody
Klikanie na klawiaturze komputera

Sposób klikania w klawiaturę komputera

Powiększ
symbol niepełnosprawności skok-do wody

Z przyczyn zdrowotnych musiałem pomyśleć nad obsługą komputera leżąc na prawym boku i używać do klikania lewą rękę, która ma całkowicie niewładny nadgarstek. Długo zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, które nie będzie drogie, a będzie dawało stosunkowo dużą wydajność. Po kilku próbach doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie i dostosowanie ortezy twardej stawu nadgarstkowego. Przedmiot taki można otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia przy niewielkim wkładzie własnym.
Aby kulka od trackballa nie ślizgała mi się po ortezie, naklejono gumową powłokę pochodzącą z rakietki tenisowej. Ołówek pomagający w pisaniu na klawiaturze i klikaniu myszką przymocowany mam za pomocą zwykłego plastra do specjalnie wykonanych podłużnych rowków.

Orteza

Orteza dostosowana do obsługi komputera

Powiększ
Na prawym boku

Obsługa komputera na prawym boku

Powiększ

Trochę inną technikę obsługi komputera ma mój kolega tetraplegik z Warszawy. Jego sprawność jest jeszcze mniejsza od mojej, gdyż nie ma on sprawnego żadnego nadgarstka.
Jego komputer z monitorem, skanerem i drukarką stoi na zaadaptowanym do tego celu stoliku pod telewizor. Przymocowali mu do niego kółeczka i kiedy chce "bawić" się komputerem, ktoś z obecnych przyciąga mu całość do łóżka. Komputer i wszystkie pozostałe urządzenia peryferyjne wpięte są w gniazdka przedłużacza, który przymocowany jest na stałe do stolika. W sumie, aby mógł uruchomić komputer, ktoś musi włożyć wtyczkę przedłużacza do gniazdka elektrycznego w ścianie i drugi kabelek do gniazdka internetowego, no i położyć mu klawiaturę na łóżku. Łóżko może poszerzyć w dowolnym miejscu blacikiem, którego założenie trwa moment. Dzięki temu, że jego komputer jest mobilny, można go ustawić w dowolnej odległości. Klawisze obsługuje dzięki "pierścieniowi" /nakładce/ nakładanemu na palec. Widać to na załączonych zdjęciach. Kursor natomiast przesuwany jest za pomocą tzw. touchpada, który znajduje się przy klawiaturze.

Nakładka do klikania w klawiaturę

Nakładka służąca do klikania w klawiaturę komputera

Powiększ
symbol niepełnosprawności
Pozycja przy komputerze

Pozycja przy komputerze

Powiększ
symbol niepełnosprawności
Sposób klikania w klawiaturę komputera

Sposób klikania w klawiaturę komputera

Powiększ
symbol niepełnosprawności