Tetraplegia jako konsekwencja pechowego skoku do wody

Strona osoby po złamaniu kręgosłupa

Obsługa komputera

obsługa komputera

Mimo znacznego porażenia kończyn górnych komputer obsługuję bez specjalnych i drogich wynalazków. Dzięki temu, że mam sprawny nadgarstek w prawej ręce wystarczy mi do pisania i klikania ołówek przymocowany do "obejmki". Duży wpływ na szybkość obsługi komputera ma także myszka, a właściwie trackball z dużą kulką i sporymi przyciskami. Dzięki tym przyrządom nie mam praktycznie żadnych ograniczeń w obsłudze komputera. Mogę działać zarówno na siedząco, jak i leżąc na lewym boku. Poniżej zamieściłem fotki i krótki filmik na którym obsługuje komputer.

trackball komputer na ścianie obejmka klikanie w klawiaturę

Z przyczyn zdrowotnych musiałem pomyśleć nad obsługą komputera leżąc na prawym boku i używać do klikania lewą rękę, która ma całkowicie niewładny nadgarstek. Długo zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, które nie będzie drogie, a będzie dawało stosunkowo dużą wydajność. Po kilku próbach doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie i dostosowanie ortezy twardej stawu nadgarstkowego. Przedmiot taki można otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia przy niewielkim wkładzie własnym.
Aby kulka od trackballa nie ślizgała mi się po ortezie, naklejono gumową powłokę pochodzącą z rakietki tenisowej. Ołówek pomagający w pisaniu na klawiaturze i klikaniu myszką przymocowany mam za pomocą zwykłego plastra do specjalnie wykonanych podłużnych rowków.

orteza na prawym boku Obsługa komputera z użyciem ortezy

Trochę inną technikę obsługi komputera ma mój kolega tetraplegik z Warszawy. Jego sprawność jest jeszcze mniejsza od mojej, gdyż nie ma on sprawnego nadgarstka.
Jego komputer z monitorem, skanerem i drukarką stoi na zaadaptowanym do tego celu stoliku pod telewizor. Przymocowali mu do niego kółeczka i kiedy chce "bawić" się komputerem, ktoś z obecnych przyciąga mu całość do łóżka. Komputer i wszystkie pozostałe urządzenia peryferyjne wpięte są w gniazdka przedłużacza, który przymocowany jest na stałe do stolika. W sumie, aby mógł uruchomić komputer, ktoś musi włożyć wtyczkę przedłużacza do gniazdka elektrycznego w ścianie i drugi kabelek do gniazdka internetowego, no i położyć mu klawiaturę na łóżku. Łóżko może poszerzyć w dowolnym miejscu blacikiem, którego założenie trwa moment. Dzięki temu, że jego komputer jest mobilny, można go ustawić w dowolnej odległości. Klawisze obsługuje dzięki "pierścieniowi" /nakładce/ nakładanemu na palec. Widać to na załączonych zdjęciach. Kursor natomiast przesuwany jest za pomocą tzw. touchpada, który znajduje sie przy klawiaturze.

nakładka Przy komputerze klikanie w komputer

Myszonka Dla osób z całkowitym niedowładem kończyn górnych dobrym urządzeniem jest myszonka. Dzięki takiemu urządzeniu komputer obsługuje Marek z Wałbrzycha. Produkt ten można nabyć dzięki firmie Harpo.
Do obsługi konieczna jest jedynie zdolność do wykonywania niewielkich przechyłów głowy do przodu, do tyłu i na boki oraz umiejętność dmuchnięcia i zassania powietrza przez ustnik.
DANE TECHNICZNE myszonki:
- praca w standardzie MS-Mouse (standardowa myszka szeregowa),
- zmiana pozycji kursora przez przechylanie głowy,
- przełącznik pneumatyczny: dmuchnięcie - klawisz lewy;
zassanie - klawisz prawy,
- możliwość podłączenia dodatkowych przycisków,
- zasilanie z portu szeregowego.

Nature Jako ciekawostkę chciałbym przytoczyć artykuł z magazynu "Nature" pt. "Zamienianie myśli w działanie": "To, co jeszcze niedawno było jedynie mrzonką pisarzy science fiction, już wkrótce może stać się rzeczywistością. W numerze prestiżowego pisma naukowego Nature dwa niezależne zespoły badaczy donoszą o postępie prac w sterowaniu komputerem za pomocą ludzkich myśli. Postęp w protetyce neuromotorycznej jest nadzieją na zbawienne rozwiązania dla osób z urazami mózgu czy kręgosłupa, unieruchomionymi i pozbawionymi kontaktu ze światem.
W pierwszym projekcie badawczym, prowadzonym przez Leigh Hochberga z Massachussetts General Hospital (MGH) oraz Johna Donoghue z Brown University, 25-letni, sparaliżowany mężczyzna po urazie rdzenia kręgowego, był w stanie otworzyć pocztę elektroniczną, obsługiwać telewizor i sterować protezą ręki wyłącznie dzięki wyobrażaniu sobie ruchów. Na głowie mężczyzny, w pobliżu części kory mózgowej zawiadującej motoryką, ulokowano 96 elektrod, które odczytywały miliony sygnałów z neuronów, generowanych przez mózg, przesyłały je do dekodera w komputerze, który zamieniał myśli mężczyzny na komendy dla urządzeń elektronicznych. Technologia, nazwana BrainGate Neural Interface System, nie jest pierwszą tego typu na świecie, jednak jak dotychczas pozwoliła osiągnąć najlepsze rezultaty.
W drugim projekcie badawczym, naukowcy Krishna Shenoy i Gopal Santhanam ze Stanford University, doświadczenia na małpach pozwoliły przyspieszyć szybkość transmisji danych z mózgu do komputera. Dzięki uzyskanej szybkości sparaliżowane osoby będą mogły porozumiewać się ze światem z szybkością 15 słów na minutę."Kontakt

lp.surtet@kezsybz

forum tetraplegik akademia życia