Tetraplegia jako konsekwencja pechowego skoku do wody

Strona osoby po złamaniu kręgosłupa

Obsługa komputera

obsługa komputera

Mimo znacznego porażenia kończyn górnych komputer obsługuję bez specjalnych i drogich wynalazków. Dzięki temu, że mam sprawny nadgarstek w prawej ręce wystarczy mi do pisania i klikania ołówek przymocowany do "obejmki". Duży wpływ na szybkość obsługi komputera ma także myszka, a właściwie trackball z dużą kulką i sporymi przyciskami. Dzięki tym przyrządom nie mam praktycznie żadnych ograniczeń w obsłudze komputera. Mogę działać zarówno na siedząco, jak i leżąc na lewym boku. Poniżej zamieściłem fotki i krótki filmik na którym obsługuje komputer.

trackball komputer na ścianie obejmka klikanie w klawiaturę

Z przyczyn zdrowotnych musiałem pomyśleć nad obsługą komputera leżąc na prawym boku i używać do klikania lewą rękę, która ma całkowicie niewładny nadgarstek. Długo zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, które nie będzie drogie, a będzie dawało stosunkowo dużą wydajność. Po kilku próbach doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie i dostosowanie ortezy twardej stawu nadgarstkowego. Przedmiot taki można otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia przy niewielkim wkładzie własnym.
Aby kulka od trackballa nie ślizgała mi się po ortezie, naklejono gumową powłokę pochodzącą z rakietki tenisowej. Ołówek pomagający w pisaniu na klawiaturze i klikaniu myszką przymocowany mam za pomocą zwykłego plastra do specjalnie wykonanych podłużnych rowków.

orteza na prawym boku Obsługa komputera z użyciem ortezy

Trochę inną technikę obsługi komputera ma mój kolega tetraplegik z Warszawy. Jego sprawność jest jeszcze mniejsza od mojej, gdyż nie ma on sprawnego nadgarstka.
Jego komputer z monitorem, skanerem i drukarką stoi na zaadaptowanym do tego celu stoliku pod telewizor. Przymocowali mu do niego kółeczka i kiedy chce "bawić" się komputerem, ktoś z obecnych przyciąga mu całość do łóżka. Komputer i wszystkie pozostałe urządzenia peryferyjne wpięte są w gniazdka przedłużacza, który przymocowany jest na stałe do stolika. W sumie, aby mógł uruchomić komputer, ktoś musi włożyć wtyczkę przedłużacza do gniazdka elektrycznego w ścianie i drugi kabelek do gniazdka internetowego, no i położyć mu klawiaturę na łóżku. Łóżko może poszerzyć w dowolnym miejscu blacikiem, którego założenie trwa moment. Dzięki temu, że jego komputer jest mobilny, można go ustawić w dowolnej odległości. Klawisze obsługuje dzięki "pierścieniowi" /nakładce/ nakładanemu na palec. Widać to na załączonych zdjęciach. Kursor natomiast przesuwany jest za pomocą tzw. touchpada, który znajduje sie przy klawiaturze.

nakładka Przy komputerze klikanie w komputer

neuralink musk Jako ciekawostkę chciałbym przytoczyć artykuł pt. "Neuralink rozwija kontrolowanie maszyn za pomocą myśli. Będą testy kliniczne na ludziach".

Należąca do Elona Muska firma Neuralink zapowiada kolejny etap prac nad rozwiązaniem pozwalającym na kontrolowanie urządzeń elektronicznych za pomocą myśli. Ma ono pomóc osobom sparaliżowanymi i z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Przewiduje się testy kliniczne na ludziach, Neuralink poszukuje odpowiednich specjalistów.

Elon Musk jest najbardziej znany jako szef koncernu Tesla oraz firmy SpaceX zajmującej się lotami w kosmos. To jednak nie wszystko. Musk jest także współtwórcą funkcjonującej od 2016 r. spółki Neuralink, która prowadzi badania nad nowym interfejsem człowiek - maszyna.

Inżynierowie Neuralink szykują rozwiązanie polegające na tym, że specjalne chipy umieszczone w mózgu człowieka pozwolą mu na posługiwanie się smartfonem, komputerem czy innym urządzeniem elektronicznym za pomocą poleceń wydawanych myślami. Do sterowania maszyną nie będzie konieczne korzystanie z rąk. Taka koncepcja ma pomóc przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, np. sparaliżowanym czy niewydolnym ruchowo z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Pierwsze koncepcje związane z nowatorskim systemem zostały szerzej zaprezentowane w 2019 r. Z kolei w połowie 2020 r. zapowiedziano, że dzięki rozwiązaniu Neuralink możliwe będzie przesyłanie muzyki bezpośrednio do mózgu człowieka, bez używania głośników lub słuchawek.

Będą badania na ludziach

Wiosną 2021 r. firma Neuralink rozpoczęła testowanie swojego rozwiązania. W trakcie prób małpa dzięki wszczepionym do mózgu chipom była w stanie sterować prostą grą. Podobne próby przeprowadzono także na świni.

Elon Musk podczas niedawnego spotkania z inwestorami zapowiedział kolejny etap prac nad interfejsem szykowanym przez Neuralink. Zgodnie z planem w 2022 r. mają się rozpocząć testy rozwijanego systemu z udziałem ludzi, którzy wyrażą na to zgodę.

Próby kliniczne mają wykazać, w jaki sposób chipy komunikują się z urządzeniami elektronicznymi w wypadku człowieka i jakie są możliwości wykształcenia w jego mózgu odpowiednich umiejętności.

Musk zaznaczył, że jeśli testy wypadną pomyślnie i opracowywane rozwiązanie uzyska odpowiednie zgody amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), to może ono zostać skierowane do szerokiego użytku już w 2023 r. Miliarder wyraził też nadzieję, że w dalszej ewolucji szykowany interfejs pozwoli na jego inne zastosowania, pozwalając np. chodzić osobom częściowo sparaliżowanym.Kontakt

lp.surtet@kezsybz

forum tetraplegik akademia życia

Copyright © 2002 - 2022 | Stronę odwiedzono 496254 razy, dzisiaj było 22 wizyt.