Tetraplegia jako konsekwencja pechowego skoku do wody

Strona osoby po złamaniu kręgosłupa

Moje elektryczne wózki inwalidzkie

Pierwszym moim wózkiem elektrycznym był Meyra Genius, który został ufundowany prawie w całości przez mój ostatni zakład pracy, czyli Hutę Miedzi w Legnicy. Szczęśliwym posiadaczem tego wózka stałem się w 2002 roku. Wózek ten użytkowałem przez 5 lat i nie małem żadnej awarii. Zdażyło się trzy razy "złapać gumę" i było to przede wszystkim spowodowane wytarciem i zużyciem opon. Byłem bardzo zadowolony z tego wózka, szczególnie z faktu, że mimo intensywnego użytkowania, akumulatory z każdym rokiem zużywały się tylko o ok.10 procent.

meyra genius Meyra Genius

W 2006 roku pojawiła się szansa na zakup nowego wózka, dzięki skorzystaniu z programu Pegaz2003 Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
Będąc pod wrażeniem jakości i niezawodności mojego pierwszego pojazdu, zdecydowałem się na wózek Meyra Optimus 2, który w pewnym sensie był natępcą mojego wyjeżdżonego, dotychczasowego wózka. Parametry jezdne nowego modelu były imponujące: max. prędkość 15 km/h, zasięg do 100km. Niestety, tak duża prędkość i zasięg były poza standardowym wyposażeniem, a więc dodatkowo płatne. Kwota jaką dostałem z PFRON-u oraz mój wkład nie starczyły na obie opcje. Zdecydowałem się na 15 km/h i mniejszy zasięg poprzez słabsze akumulatory (65 Ah). Ta decyzja wkrótce wprawiła mnie w duże kłopoty. Akumulatory całkowicie zużyły się po niespełna dwóch latach, a przyczyną był zbyt mocny silnik do zasłabych baterii.
meyraKontaktując się z firmą Meyra i dowiedziawszy się ile kosztują mocniejsze, oryginalne akumulatory, postanowiłem poszukać tańszego dostawcę. Firma z Katowic dostarczyła mi nowe, mocniejsze baterie żelowe Exide (100Ah), jednak po dwóch miesiącach zużycie ich wyniosło ok. 80 procent. W ramach gwarancji dostałem nowe akumulatory firmy Hoppecke (110 Ah), które także znacznie mi się zużyły w krótkim okresie czasu. Było to dosyć dziwne, że kolejne baterie ulegają tak szybkiemu wyeksploatowaniu, mimo swojej nowości i zgodności z wymaganymi parametrami.
Wózek trafił na testy sprawdzające do Warszawy, które przeszedł bez zarzutu. W takim wypadku dostałem trzecie akumulatory MK Battery 97Ah.

Podejrzewając, że może nieodpowiednio użytkuję akumulatory postanowiłem skontaktować się z siedzibą firmy Meyra w Warszawie z zapytaniem jak często je ładować, aby jak najdłużej mi służyły. Dostałem następującą odpowiedź:
"Pierwsze 10 ładowań po przejechaniu około 15 km, jeśli nie przejedziemy 15 km w ciagu tygodnia to proszę również naładować akumulatory. Następnie ładować po przejechaniu około 40-45 km. Jeśli nie przejedziemy tego dystansu w ciagu jednego tygodnia, to proszę również naładować akumulatory. Jeśli wózek nie jest użytkowany ładować akumulatory raz na 2-tygodnie około 12 godzin."

Stosując się do tych zaleceń (wcześniej moje użytkowanie było podobne), mogę po dziesięcioletniek eksploatacji i przejechaniu ok. 14 tys. km stwierdzić, że baterie MK Batery sprawdzają się i nie ulegają szybkiemu zużyciu w moim modelu wózka. Dzięki wspólpracy z uczciwą i wyrozumiałą firmą dostarczającą akumulatory nie zostałem narażony na ogromne koszty z wymianą kolejnych baterii. Pozostaje jednak pewien niesmak, patrząc ile trzeba było podjąć prób, aby wreszcie znaleźć odpowiednie, nieoryginalne, niemeyrowskie akumulatory, mimo takich samych parametrów (12V / ok. 100Ah).

meyra optimus 2 Meyra Optimus 2
moduł obsługi

Po przejechaniu 9500 km i 10 lat użytkowania elektrycznego wózka inwalidzkiego Meyra Optimus 2, pojawiła się konieczność wymiany opon i osłony joysticka. Poniżej przedstawiam szczegółową istrukcję wymianu gumowej ochrony joysticka otrzymaną dzięki uprzejmości serwisu Meyra.
1. Wypiąć wtyczkę komunikacji z modułem obsługi. Przy przyciśniętym trzpieniu ryglującym (A) przesunąć ochronę kabla w dół (B). Użyć wtyczki (C) (na wtyczce jest zabezpieczenie, które trzeba odpowiednio odblokować) i odłączyć ją.
2. Wyjąć joystick i odkręcić uchwyt.
3. Odkręcić 4 śruby od spodu.
4. Rozpołowić obudowę joysticka uważając, aby nie spowodować uszkodzeń. Jeśli nie chce puścić, to trzeba wspomóc się delikatnie śrubokrętem.
5. Odpiąć wtyczkę komunikacji od elektroniki ( szeroka taśma) oraz od samego joysticka.
6. Zdjąć (kulkę, grzybek) z manipulatora, odkręcić 4 śruby mocujące manipulator i wyjąć go.
7. Wyjąć starą osłonę gumową.
8. Oczyścić gniazdo, manipulator, miejsce połączeń obudowy
9. Założyć nową osłonę gumową i przystąpić do montażu całego joysticka w odwrotnej kolejności.
Koszt gumowej osłony na joystick to 70 zł. Jeżeli czynność ta jest zbyt skomplikowana, można skorzystać z serwisu Meyry i wysłać joystick na ich adres. Cena usługi to 50 zł brutto + 15 zł brutto transport. (listopad 2017).

Najpoważniejsza awaria w Meyra Optimus 2 pojawiła się jednak niejako na moje życzenie w 12 roku użytkowania. Zaczęło się od złapania gumy w tylnym, lewym kole. Po załataniu dętki wyświetlacz podczas jazdy nie wskazywał prędkości i nie nabijały się przebyte kilometry. Pomyślałem, że po tylu latach może coś nie łączyć lub zaśniedzieć i poprosiłem kolegę, aby odłączył i podłączył z powrotem kabel od joysticka do panelu sterowania znajdującego się pod siedzeniem. Trudny dostęp do wtyczki i brak doświadczenia spowadowało nieprawidłowe podłączenie kabla i powstanie zwarcia w obudowie joysticka. Czuć było spalony plastik i obudowa zrobiła się ciepła. Wózek nie można było wogóle włączyć, nie mówiąc o jeździe.
Skontaktowałem się z serwisem Meyra i dowiedziałem się, że nowy panel z joystickiem kosztuje 4450 zł, a po regeneracji 3200 zł. Ceny te mocno mnie przeraziły, ale na szczęście dostałem kontakt do Pana Dawida Rosołowskiego z firmy FAZA, który naprawił uszkodzony panel za 550 zł (lipiec 2019).
A co ze wskazaniami prędkości podczas jazdy i przebytymi kilometrami? Okazało się, że podczas wymiany opony został przesunięty malutki magnesik, który pełni funkcję czujnika i który musi być umieszczony w odpowiednim otworze felgi, aby móc kontaktować się z innym czujnikiem, umieszczonym blisko koła tylnego, lewego.Kontakt

lp.surtet@kezsybz

forum tetraplegik akademia życia