powrót do góry

Kontakt: lp.surtet@kezsybz

wersja angielska
Być Tetrusem
wersja angielska

Kontakt

lp.surtet@kezsybz

Co to jest Plastynarium?

Plastynarium w Guben, a dostępność dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Czy warto odwiedzić Plastynarium poruszając się na wózku inwalidzkim?

Czy można płacić w złotówkach za bilet do Plastynarium?

Plastynarium

Parking przy Plastynarium

Czym jest Plastynarium?

Plastynarium to unikalne miejsce, w którym odwiedzający mają możliwość zobaczenia autentycznych ludzkich i zwierzęcych ciał oraz ich części, które zostały przygotowane specjalną metodą plastynacji. Ta wyjątkowa technika konserwacji pozwala na bardzo szczegółowe poznanie anatomii eksponatów. Odwiedzając Plastynarium, można również podziwiać pracę specjalistów, którzy tworzą te niezwykłe eksponaty, uchylając rąbka tajemnicy procesu plastynacji.

Pierwsze wrażenia i obawy

O plastynacji zwłok usłyszałem prawie 20 lat temu i od tamtego czasu marzyłem o zobaczeniu takiej wystawy na własne oczy. Plastynarium to miejsce kontrowersyjne, pełne autentycznych ciał prezentowanych w różnorodnych pozach, co wywoływało we mnie obawy: zastanawiałem się, czy atmosfera nie będzie przygnębiająca i czy wypada robić tam zdjęcia. Ku mojemu zdziwieniu, wszystkie wątpliwości szybko się rozwiały. Wystawa podzielona jest na sektory tematyczne, takie jak układ kostny, limfatyczny, czy narządy wewnętrzne. W jednym z sektorów znajduje się także kolekcja eksponatów zwierzęcych z różnych zakątków świata. Szczególne wrażenie robią naturalnych rozmiarów żyrafy, które pozwalają na bardzo szczegółowe poznanie ich anatomii.

Eksponaty – od ludzkich szkieletów po kontrowersyjne prezentacje

Już na początku zwiedzania witają nas szkielety ludzi, które niczym nie różnią się od tych znajdujących się w szkołach podstawowych, w pracowniach biologii. Kolejne eksponaty prezentujące np. układ mięśniowy także nie działają w jakiś negatywny sposób, ponieważ wyglądają jak z plastiku. Bardzo szybko oswoiłem się z ich widokiem i świadomością, że są to ludzkie ciała. Kontrowersyjne jednak było dla mnie ukazanie kobiety i mężczyzny podczas stosunku płciowego. Rozumiem, że ta wystawa ma też szokować i przyciągać ciekawskich z różnych powodów, ale dla mnie i nie tylko było to dziwne przeżycie. Podobne miałem uczucie widząć eksponat podwieszonego do sufitu człowieka z wszystkimi widocznymi wnętrznościami mającego przypominać postać z mitologii greckiej.

Plastynarium w Guben

Plastynarium w Guben – proces tworzenia eksponatów

Ważnym etapem podczas zwiedzania Plastynarium jest część, w której na własne oczy możemy zobaczyć pracę osób przygotowujących kolejne eksponaty. Zaskoczyła mnie ilość pracujących osób - było ich z kilkadziesiąt. Bardzo duże wrażenie zrobiła na mnie świeżo obcięta poniżej kolana noga pokryta jeszcze skórą.

Wrażenia z wizyty – atmosfera i dostępność dla zwiedzających

Zwiedzanie Plastynarium trwa około dwóch godzin, a atmosfera miejsca – ku mojemu zdziwieniu – jest raczej spokojna i neutralna. Wszędzie można robić zdjęcia, choć jedna z pracownic wyraźnie dała znać, że nie życzy sobie być fotografowana przy pracy.

Plastynarium mieści po niemieckiej stronie Gubina w dość dużym budynku, który jest w pełni przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Przy samym wejściu znajduje się miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które jest słabo oznaczone. Nawet jeśli jest ono zajęte nie powinno to być problemem, ponieważ utwardzony parking usytuowany jest w odległości kilkudziesięciu metrów.
Za bilet wstępu można zapłacić tylko w Euro i uprawnia on do bezpłatnego wejścia opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Prominenci w Plastynarium

Moje wrażenia i praktyczne informacje

Moje wrażenia z pobytu w Plastynarium są bardzo pozytywne. Byłem w ciekawym miejscu i poszerzyłem swoją wiedzę na temat anatomii człowieka i zwierząt. Zobaczyłem m.in. ludzkie serce, które bardzo podobne jest do serca świni oraz rozwój płodu ludzkiego na przestrzeni od 4 do 32 tygodnia. Także dostosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim jest bez większych zastrzeżeń. Jedynie w niektórych miejscach progi mogłyby być odrobinę niższe, a łączniki między budynkami powinny być wyłożone bardziej przyjazną kostką brukową. Dużym atutem tego miejsca są też opisy w języku polskim.

Podsumowanie – Plastynarium dla otwartych na nowe doświadczenia

Zachęcam wszystkich zainteresowanych anatomią, otwartych na nowe doznania oraz ciekawych kontrowersyjnych miejsc do odwiedzenia Plastynarium. Na swoim przykładzie mogę zapewnić, że Plastynarium o wiele straszniej wygląda na zdjęciach, niż jest w rzeczywistości. Plastynarium to nie tylko lekcja biologii, ale i doświadczenie, które pozwala spojrzeć na ludzkie ciało z zupełnie innej perspektywy.

Eksponaty w Plastynarium Prezentacja układu kostnego człowieka Szkielet z niektórymi mięśniami Prezentacja możliwości plastynacji Przygotowywanie nowych eksponatów Plastynaty żyraf i onyksa Układ krwionośny, mięśniowy i kostny strusia Płody ludzkie w różnych stadiach rozwoju Prezentacja aktu płciowego Parada bramkarska Postać nawiązująca do mitologii i układ krwionoścy rekina