Dziwnów
9-13.09.2022
Dziwnów jest małą miejscowością, malowniczo położoną między Morzem Bałtyckim, a rzeką Dziwną. Część miasta znajduje się na stałym lądzie, a przekraczając w zachodniej części miasta okazały most zwodzony znajdujemy się już na wyspie Wolin. Szukając noclegu kierowaliśmy się przede wszystkim stopniem dostosowania dla osób niepełnosprawnych oraz odległością od morza. Najbardziej odpowiadała nam oferta apartamentowca położonego we wschodniej części Dziwnowa. Mimo lekkich niedogodności, takich jak wchodzenie do kwatery przez garaż (tam była winda) oraz trudność w dostępie do prysznica, to wszyscy byliśmy zadowoleni z tej lokalizacji.
Poruszanie się po Dziwnowie wózkiem inwalidzkim przez osoby niepełnosprawne jest dość łatwe z powodu nowych chodników i obniżonych krawężników przy przejściach dla pieszych. Bez problemu dotrzemy do wspomnianego już wcześniej mostu zwodzonego, Mariny z nowoczesnymi jachtami i łodziami motorowymi oraz falochronu z bardzo przyjaznym nowym, płaskim podłożem betonowym. Czasami tylko zdarzają się duże pochyłości, które mogą przysporzyć niewielkiego problemu słabszym osobom niepełnosprawnym.
W pobliżu falochronu mieści się początek Promenady ciągnącej się na długości ponad 2 km. Składa się ona z trzech odcinków wykonanych z drewnianych desek, które znajdują się na różnych wysokościach i połączone są stromymi podjazdami. To jednak nie powinno zniechęcić do skorzystania z tej atrakcji turystycznej, ponieważ widoki jakie będziemy mogli tam zobaczyć w zupełności rekompensują wszelkie niedogodności. Szkoda tylko, że nie ma tam żadnego zjazdu na plażę dla osób na wózkach inwalidzkich.
Koniec Promenady jest trochę stromy, ale w pełni możliwy do pokonania przez osoby niepełnosprawne na wózku inwalidzkim i wychodzi w niewielkiej odległości od centrum Dziwnowa.
Dużą atrakcją turystyczną jest także Port w Dziwnowie do którego bez problemu mogą dostać się wszyscy chętni. Port mieści się na rzece Dziwna i możemy z niego zobaczyć Zatokę Wrzosowską. Spacer wzdłuż rzeki także w pełni jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Będąc w Dziwnowie na elektrycznym wózku inwalidzkim lub ręcznym wózku inwalidzkim z elektryczną dostawką warto skorzystać ze ścieżek rowerowych, aby zwiedzić okoliczne miejscowości. Jadąc na zachód docieramy po kilku kilometrach do Międzywodzia, gdzie trzeba zajechać do portu jachtowego z którego rozciąga się piękny widok na Zalew Kamieński. W oddali także możemy dojrzeć Kamień Pomorski z zabytkową Katedrą.
Jadąc na wschód od Dziwnowa już po dwóch kilometrach trafimy do Dziwnówka. Największą tutaj atrakcją dla niepełnosprawnych jest zjazd na plażę dostosowany do osób na wózkach inwalidzkich mieszczący się na końcu ulicy 1 maja. W zależności od rodzaju wózka lub stopnia niepełnosprawności może być potrzebna pomoc osób trzecich ze względu na stromy początek tego udogodnienia. Poruszanie po Dziwnówku jest łatwe i nie powinno sprawić żadnych kłopotów osobom niepełnosprawnym.
Od Dziwnówka biegną dwie trasy rowerowe. Niestety, ta na wschód ciągnąca się do Łukęcina jest bardzo trudna i nie polecam jej osobom niepełnosprawnym. Natomiast ta na południe do Kamienia Pomorskiego jest nowoczesna i bardzo przyjazna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Czy Dziwnów można polecić osobom niepełnosprawnym? Z pewnością tak, jednak największym minusem tego miejsca jest brak zjazdu na plażę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do plusów jednak należy zaliczyć piękne położenie tej miejscowości i możliwość wyboru relaksu nad morzem lub rzeką w zależności od potrzeby. Zaletą także jest stan chodników, promenada i dobre połączenie ścieżkami rowerowymi z pobliskimi miejscowościami.